Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety. Przyszła mama, oprócz składania łóżeczka i szykowania wyprawki dla noworodka, powinna również pamiętać, aby zadbać o swoje zdrowie i zdrowie dziecka poprzez regularne badania 😊
Kiedy kobieta powinna wykonać poszczególne badania?
Ile badań USG jest obowiązkowych?
Odpowiedzi znajdziesz poniżej! 👇
Pierwsza wizyta
W czasie pierwszej wizyty, która powinna odbyć się między 7 a 8 tygodniem, jednak nie później niż w 10. tygodniu, w gabinecie lekarskim zostaną wykonane następujące badania:
- badanie ginekologiczne z cytologią
- biocenoza pochwy wraz z posiewem
- pomiar wzrostu i masy ciała
- badanie piersi
W pierwszych tygodniach ciąży zaleca się również wykonanie morfologii krwi obwodowej, oznaczenie grupy krwi, badanie serologiczne w kierunku obecności kiły, badanie w kierunku toksoplazmozy, doustny test tolerancji glukozy oraz badanie ogólne moczu. Często zleca się również wykonanie testów w kierunku HIV, różyczki i wirusa wątroby typu C.
Pierwszy trymestr
Pomiędzy 11. a maksymalnie 14. tygodniem, kobieta powinna udać się kolejny raz do ginekologa, by wykonać obowiązkowe USG przez powłoki brzuszne. W tym czasie zaleca się również ponowne badanie ogólne moczu. Rekomenduje się także nieinwazyjne badanie prenatalne – test PAPP-A lub test podwójny (PAPP-A plus wolna podjednostka beta-hCG). Nieprawidłowe wyniki są wskazaniem do przeprowadzenia inwazyjnych testów, takich jak. amniopunkcja czy biopsja kosmówki.
Drugi trymestr
Między 15. a 20. tygodniem wykonuje się podstawowe badania przedmiotowe, takie jak pomiar ciśnienia tętniczego, masa ciała oraz kolejne badanie moczu i morfologię krwi obwodowej. W tym czasie zaleca się również wykonanie badania USG piersi oraz testów na przeciwciała anty-Rh. Te ostatnie pomogą wykluczyć możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego.
W następnych tygodniach, od 21. do 26. jest wykonywane kolejne obowiązkowe USG. Podczas badania obrazowego lekarz jest w stanie ocenić rozwój płodu oraz jego płeć. Ciężarna kobieta powinna powtórzyć test tolerancji na glukozę, by wykluczyć cukrzycę ciążową, oraz badanie w kierunku toksoplazmozy.
Trzeci trymestr
Pomiędzy 27. a 32. tygodniem należy wykonać ostatnie obowiązkowe badanie USG, w trakcie którego lekarz ocenia pracę serca dziecka.
Podczas ostatniego badania przed porodem, to jest między 33. a 37. tygodniem wykonuje się badanie położnicze. Pozwala ono ocenić wymiary miednicy
i zdolność do naturalnego porodu. Sprawdzane jest również tętno dziecka.
Przyszła mama kolejny raz musi wykonać także badanie piersi, morfologię krwi, badanie moczu, testy w kierunku HIV oraz przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C.
Już za chwilę, już za momencik...
Tuż przed porodem, od 38. do 39. tygodnia ciąży, wykonuje się podstawowe badania przedmiotowe, niekiedy także powtarza się badanie moczu. Jeśli dziecko nie przyjdzie na świat w tym czasie, lekarz wykonuje USG i badanie KTG.
Za ich pomocą, ocenia tętno dziecka oraz czynności skurczowe macicy.
Uff, strasznie dużo tych badań 😅 Ale to dobrze! Dokładne i staranne przeprowadzone badania w ciąży nie tylko obrazują stan zdrowia matki i dziecka, ale również pomogą szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć leczenie 😊
Jak wspominasz swoją ciążę i wizyty u lekarzy?
A może jesteś w ciąży i część badań kontrolnych jeszcze przed Tobą?
Konieczne napisz mi o tym w komentarzu! 💬👇
Zapraszam Cię również na mój Instagram, gdzie poruszam temat żywienia kobiet w ciąży oraz mam karmiących, a także podpowiadam jak poradzić sobie z rozszerzaniem diety dzieci 😊
Zobacz również moje poprzednie wpisy, w których rozmawialiśmy między innymi o jajku w diecie dziecka i co zrobić, żeby poradzić sobie z zaparciami u maluszka 😊